Z Dzienniczka s. Faustyny na dziś:

Córko moja, (...) żądam od ciebie uczynków miłosierdzia, które mają wypływać z miłości ku mnie. Miłosierdzie masz okazywać zawsze i wszędzie bliźnim, nie możesz się od tego usunąć ani wymówić, ani uniewinnić. Podaję ci trzy sposoby czynienia miłosierdzia bliźnim: pierwszy czyn, drugi słowo, trzeci modlitwa; w tych trzech stopniach zawiera się pełnia miłosierdzia i jest niezbitym dowodem miłości ku mnie. W ten sposób dusza wysławia i oddaje cześć miłosierdziu mojemu. Tak, pierwsza niedziela po Wielkanocy jest świętem Miłosierdzia, ale musi być i czyn; i żądam czci dla mojego miłosierdzia przez obchodzenie uroczyście tego święta i przez cześć tego obrazu, który jest namalowany. Przez obraz ten udzielę wiele łask duszom, on ma przypominać żądania mojego miłosierdzia, bo nawet wiara najsilniejsza, nic nie pomoże bez uczynków. O Jezu mój, Ty sam mnie wspomagaj we wszystkim, bo widzisz, jak maleńką jestem, to jedynie liczę na dobroć Twoją, Boże. [Dz. 742]

 

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia wraz z Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej jest miejscem w szczególny sposób związanym z osobą św. Andrzeja Boboli SJ (1591-1657), męczennika i patrona Polski.

 

Osoba tego świętego Polaka wiąże się z naszą świątynią poprzez dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest pobyt ciała św. męczennika w naszej świątyni. Miało to miejsce w trakcie uroczystej pielgrzymki ciała św. Andrzeja Boboli z Rzymu do Warszawy. Szklana trumna z ciałem świętego zatrzymała się w naszej świątyni w dniach 13-17 czerwca 1938. W trakcie jej pobytu tłumy poznaniaków nawiedzały świątynię. Wypraszano wówczas za wstawiennictwem św. Andrzeja liczne uzdrowienia fizyczne i duchowe. To wydarzenie upamiętnia kamienna płyta umieszczona w posadzce naszego kościoła, w miejscu, w którym była wystawiona trumna.

Drugim wydarzeniem jest sprowadzenie do naszej świątyni obrazu św. Andrzeja Boboli i umieszczenie go w ołtarzu bocznym. Obraz szczególny, bo namalowany specjalnie na uroczystości kanonizacyjne świętego patrona, które miały miejsce w roku 1938 w Rzymie. Autor Stefan Bakałowicz malował postać Andrzeja Boboli patrząc bezpośrednio na jego twarz i sylwetkę w szklanej trumnie, bardzo dobrze jeszcze wówczas zachowane.

Od lat modlimy się w naszej świątyni o potrzebne nam łaski za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli. Spotykając się z coraz liczniejszymi prośbami kierowanymi do Boga poprzez wstawiennictwo św. Andrzeja Boboli pragniemy modlić się na co miesięcznych Mszach św. (w miarę możliwości każdego 16 dnia miesiąca o godz. 18:00) odczytując w ich trakcie wszystkie prośby, które można przedstawiać zarówno na kartkach jak i poprzez skrzynkę elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Ta Msza św. będzie również Mszą w której wyrazimy naszą wdzięczności za wszelkie dobrodziejstwa otrzymane za wstawiennictwem św. Andrzeja jak chociażby w ostatnim czasie za wysłuchane modlitwy o powstrzymanie epidemii koronawirusa czy łaskę deszczu w czasie suszy.

W tym miesiącu zapraszamy do wspólnej modlitwy wyjątkowo we wtorek 14 lipca, o godz. 18:00.

 

o. Dariusz Michalski SJ
Kustosz Sanktuarium

 

Zobacz także:


Księga łask i cudów

Andrzej Bobola - życiorys

© 2016-2020 Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Pocieszenia. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej
ul. Szewska 18, 61-760 Poznań, tel. 61 852 50 76 poznan@jezuici.pl
Złotówkowe (PLN): 35 1140 2017 0000 4502 1306 8683
Euro (): 88 1140 2004 0000 3912 0586 1986
USA Dolarowe ($): 86 1140 2004 0000 3012 0586 1978
Wykonanie: Solmedia.pl